sobota, 10 grudnia 2011

Droga do Ekwadoru i 2 dni w Quito


Moja podróż rozpoczęła się na lotnisku w Miami, na które podrzucił mnie kolega. Bilety zakupiłem wcześniej w wenezuelskich liniach Santa Barbara. Nigdy nie słyszałem o tej firmie, ale mieli najlepszą cenę. W obie strony za niecałe 400 dolarów. Lot był z przesiadką w Caracas, w Wenezueli. Ale nie powiem, że widziałem ten kraj, bo spędziłem tylko parę godzin na terminalu przesiadkowym.
                Lot był bardzo spokojny i bezproblemowy. Zaletą przesiadki było to, że dostałem dwa posiłkiJ Po wylądowaniu w Quito bardzo szybko dopadł mnie jakiś taksówkarz i pojechaliśmy do hostelu. Zapłaciłem trochę więcej niż się spodziewałem. Ale było późno, a przede wszystkim w Quito odbywał się festiwal. Ulice były mocno zakorkowane. Pierwszej nocy nigdzie nie wychodziłem. Wypiłem tylko jedno piwo w hostelowym barze i poszedłem spać. Podobało mi się to, że łóżko było dużo większe i wygodniejsze niż w Miami. Za to pokój mniejszy, tylko 5 osobowy.
                Następnego dnia wstałem wcześnie i nie znając miasta, ruszyłem przed siebie. Trzymałem się głównej drogi i po około pół godziny udało mi się trafić na starówkę. I była to zdecydowanie najładniejsza część miasta, jaką widziałem.


Południowoamerykańska stolica kultury 2011

Restauracyjka na świeżym (no, powiedzmy) powietrzu

Na ulicach jest sporo psów. Ale siedzą spokojnie i nikomu nie przeszkadzają.

Jakby ktoś był głodny, to można nawet całą świnie zjeść:)

Jak widać, ulice dość stromeKatedra w Quito

                Ostatniego dnia postanowiłem zaliczyć turystyczną jazdę obowiązkową, czyli równik, zwany tutaj Mitad del Mundo (środek świata). Dojechałem tam zatłoczonym, ale bardzo tanim autobusem miejskim. Są tam dwa osobne miejsca do obejrzenia. Równik oficjalny (oznaczony wcześniej, starymi metodami) i równik prawdziwy (sprawdzony GPSem). Pierwsze miejsce jest większe i lepsze do robienia zdjęć. Za to w drugim w cenie biletu jest przewodnik i więcej ciekawych rzeczy można się dowiedzieć. Najlepiej więc zaliczyć oba. Są blisko, a opłaty za wstęp raczej symboliczne.

                Quito (czyt. Kito) to bardzo duże miasto.Według oficjalnych statystyk mieszka tam ponad 2,5 miliona ludzi. Ale dokładnie nikt nie wie, bo ludzi w slumsach dokładnie policzyć się nie da, jako że są tam "nieoficjalnie". Pięknie położone, bo wysoko w górach. 2800 metrów nad poziomem morza. Jest to druga w kolejności najwyżej położona stolica na świecie! Ale po tym krótkim pobycie nie zrobiła na mnie najlepszego wrażenia. Jak na mój gust za dużo samochodów na ulicach. Głównie nienajnowszych, przez co jest mocno zanieczyszczone spalinami. A wspomniana wysokość powoduje też rozrzedzone powietrze i co jakiś czas łapie się lekką zadyszkę. Pogoda znośna, bo w dzień w okolicach 20 stopni. Ale wieczorami i w nocy często pada i robi się dużo chłodniej.
                Najważniejsze, że potwierdziły się informację o niskich cenach w Ekwadorze. Za noc w hostelu płaciłem 7 dolarów. Obiad średnio za 5 dolarów w restauracji. Na imprezie żadnej jeszcze nie byłem, więc nie mam porównania. Następny przystanek to nadmorska miejscowość Atacames, gdzie spędzę nieco więcej czasu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz